Saturday, December 8, 2012

ИЗМИСЛЕНА ЧОКОЛАДА ВО ПРАВ


Францускиот професор Давид Едвард измислил чоколада во прав која е без калории а може да се употребува повеќе пати. Сместена е во обична туба од која се истиснува во устата. Нема калории а може да има четири вкусови, обичен, на метвица, на манго и на малина.

Според зборовите на професорот кој го измислил ова чоколадо во прав тоа не е опасно по луѓето, бидејќи зрната се толку големи што не можат да влезат во белите дробови.

Правот - чоколада се очекува од идниот месец да биде пуштен во трговските дуќани, а оние кои имале ретка можност да го пробаат категорични се дека вкусот му е фантастичен и дека само за неполна секунда усната шуплина ќе осети сласт поголема од онаа кога се консумира чоколада.

Подготовка
Илјадници години, процесот за правење на чоколадо не се промени. Кога пристигна индустриската револуција, настанаа многу промени кои го донесоа тврдото, слатко колаче назад. Во 18 век, беа создадени механички мелници кои го истиснуваа путерот од какаото, кој придонесуваше за да се создаде тврдо и трајно чоколадо. Но, пред индутриската револуција овие мелници не се користеа многу. Не помина многу време откако револуцијата стивна и компаниите започнаа да го рекламираат овој нов изум за да ги продаваат чоколадни табли што ги гледаме денес. Кога се произведоа машините, луѓето низ светот започнаа да го искусуваат и користат чоколадото. Кон крајот на 18 век, првата форма на цврсто чоколадо ја создаде Дорет во Турин. Пјер Паул Кафарел создаде цврсто чоколадо во големи количини во 1826 година. Во 1819 година, Холанѓанецот Конрад Јоханес ван Хојтен создаде метод а вадење на маснотиите од семињата на какото и направи какао и какао путер во прав. Ван Хојтен исто така го разви и таканаречениот холандски процес за правење на чоколадо со алкали за да се отстрани горчливиот вкус. Ова го овозможи формирањето на чоколадни табли. Се верува дека англичанецот Џозег Фрај ја направил првата чоколадна табла за јадење во 1847 година, а подоцна и Кадбуру браќата во 1849 година.

Даниел Питер, шведски производител на свеќи, се приклучи кон чоколадниот бизнис на неговиот свекор. Во 1867 година тој започна да експериментира со млекото како состојка. Измисли нов производ, млечно чоколадо кое почна да се продава на пазарот во 1875 година. Неговиот сосед, поизводител на бебешка храна Хенри Несле му помогна да ја отстрани водата од млекото за да го спречи мувлосувањето на чоколадото. Родолф Линд го измисли процесот наречен соединување, кој вклучува загревање и фино мелење на цврстите чоколади за да се обезбеди дека течноста е подеднакво измешана. Со ова Милтон Хершеј можеше да го направи чоколадото попознато преку производство на достапни чоколадни табли.Mодерна трговија

Околку две-третини од какаото во светот се произведува во Западна Африка, а околу половина од вкупната количина се произведува во Брегот на Слоновата Коска. Како и многу други производители, самостојните какако фармери се изложени на милоста на променливите светски пазари. Во период од неколку години цената може да се менува од помеѓу 945 долари и 3.000 долари за тон. Додека инвеститорите кои тргуваат со какао можат да ги продадат акциите кога ќе посакаат, самостојните какао фармери не можат да го зголемат производството и да ги напуштат дрвјата. Само три до пет проценти од договорите „какао иднини“ , тргуваа на какао пазарите и завршија со физичка испорака на какаото. Секоја година седум до девет пати повеќе какао се купува и продава на берзата која постои. Се потврдува дека околку 90% од фармите за какао на Брегот на Слоновата Коска употребувале еден вид на ропство за да се се одржи производството. Кога паѓаат цените за какото, фармерите во Западна Африка ги намалуваат трошоците преку прибегнување кон ропство.

Историја на чоколадото

Историјата на чоколадото запонува во Мезоамерика. Чоколадото, ферментираните, печените и мелени зрна од какаото Теоброма може да се најдат во Мокаја и кај други луѓе од пред-Олмек, со докази за постоење на какао пијалоци уште од 1900 години п.н.е. Потеклото на зборот „чоколадо“ најверојатно доаѓа од јазикот на Ацтеките-нахуати и во англискиот јазик влегол преку шпанскиот јазик.
Чоколадото доаѓа од ферментираните, печените и мелените зрна од какото кои се добиваат од зимзеленото дрво Теоброма. Зборот „чоколадо“, потекнува од јазикот нахуати на Ацтеките. Нахуатскиот збор xocolatl, значи „горчлива вода“. Предколумбовските луѓе од Северна и Јужна Америка, пиеле чоколадо помешано со ванила, пченка, чили (како зачин) и achiote-(грмушка или мало дрво од тропскиот регион во Америка). Како и модерните Мексиканци, така и Ацтеките развиле разновидна храна од чоколадо. Користејќи ги рецептите, кои се пренесуваат од генерација на генерација, Мексиканците го вклучувале чоколадото во многу од нивните оброци и не го употребувале само како десерт.


Европејците го засладувале додавајќи шеќер и млеко, за да направат цврсто чоколадо создавајќи ја модерната табла од чоколадо. Иако потеклото на какаото е од Америка, денеска Западна Африка произведува речиси две-третини од светското какао, а Брегот на Слоновата Коска произведува околу половина од тоа. Денеска чоколадото е еден од најпознатите и најпрепознатливите вкусови во светот. Постојат многи јадења кои содржат чоколадо како штп се: табли од чоколадо, бонбони, сладолед, колачиња, пити, чоколадна крема, пијалаци и други десерти.

Како се прави Чоколадо

Зошто да јадете чоколадо?

Чоколадо на рецепт за подобро здравје – звучи предобро за да биде вистинито. Зарем не беше чоколадото виновно за проблематичната и масна...
...кожа полна со мозолчиња? Зар чоколадото не дебелее и не ги затвора крвните жили?

Кажете збогум на сите грижи поврзани со вашето омилено слатко задоволство. Зошто?


1. Чоколадото е богато со хранливи состојки. Антиоксиданти, железо и цинк. Дури има и витамин Ц. Антиоксидантите го успоруваат процесот на стареење, цинкот е важен за добар вид, а ги јакне коските, мускулите, косата и ноктите.

2. Минерали. Секое парче црно чоколадо во нашиот организам е извор на потребните минерали како магнезиумот. Состојките на чоколадото позитивно делуваат на активноста на мозокот, го зајакнуваат срцето и коските и имаат позитивно влијание на мускулите.

3. Добро расположение. Веќе одамна е познато дека чоколадото го подигнува нашето расположение. Го зголемува нивото на серотонин и го подобрува нашето расположение, го подигнува нивото на енергија и го намалува стресот.

4. Срцето го сака чоколадото. Го намалува ризикот од згрутчување на крвта.

Што чекате? Трк по чоколадо! Причини имате повеќе од доволно!